Azerbajdžan

Objednať


Od: 29.06.2023 Do: 08.07.2023 Cena: 1148 €

Azerbajdžan

1. deň: Bratislava - Schwechat 
Odjazd ráno autobusom z Bratislavy na letisko Schwechat a odlet do Istanbulu. Po prílete odjazd autobusom do hotela a po ubytovaní podľa rozsahu voľného času prehliadka pôsobivej vodnej cisterny Serefiye so zaujímavou svetelnou projekciou. Po prehliadke prejdeme peši do historického centra na prehliadku námestia Hippodrome s jeho pozoruhodnosťami. Nevynecháme prehliadku úžasnej byzantskej pamiatky Hagia Sofia, ktorá je dnes už využívaná ako mešita a pozrieme si aj hrobku sultána Mahmúda a mešitu Sultan Ahmet Camii nazývanú Modrá mešita. Nocľah v hoteli. (R)2. deň: Istanbul
Po raňajkách prejdeme na prehliadku komplexu Topkapi, niekdajšieho sídla osmanských sultánov, ktorí tu bývali od 15. až do 19. storočia. Prezrieme si hlavné priestory palácového komplexu ako aj múzeum hodín, múzeum zbraní, výstavu porcelánu, niekdajšie kuchyne, tajuplné priestory haremu a pôsobivé záhrady. Nevynecháme ani prehliadku pôsobivej obrazovej galérie, kde sa okrem diel tureckých maliarov nachádza úžasná zbierka obrazov významného ruského maliara Igora Ajvazovského. Z terasy záhrad sa ponúka krásny pohľad na Bosporskú úžinu i na ázijskú stranu mesta. Po prehliadke čas na neskorý obed a následne si pozrieme mimoriadne zaujímavé Archeologické múzeum dokladujúce bohatú históriu tohto územia v antickom období i v časoch existencie Byzantskej ríše. Nocľah v hoteli. (R)

3. deň: Istanbul
Odjazd električkou k palácu Dolmabahce, k nádhernému sídlu sultánov, do ktorého sa presťahovali v druhej polovici 19. storočia pod vplyvom historických udalostí a v súlade s vtedajšou európskou kultúrou. Prehliadka palácového komplexu postaveného arménskym architektom Nigogayosom Balyanom.
Následne v prípade možnosti prehliadka neďalekého futbalového štadióna Besiktas.
Po obede skoro dvojhodinová plavba loďou po Bosporskej úžine popri európskom i ázijskom brehu. Čas na neskorý obed. Následne sa preplavíme trajektom na ázijský breh a miestnym autobusom sa vyvezieme na kopec Camlica nad mestom, odkiaľ sa nám otvorí nádherná panoráma európskej i ázijskej časti mesta. V roku 2019 bola na tomto kopci dohotovená stavba krásnej mešity Camlica Camii, ktorej prehliadku určite nevynecháme. Po prehliadke návrat do európskej časti mesta. Nocľah v hoteli. (R)

4. deň: Istanbul - Baku
V čase o 0:10 odlet z Istanbulu do Baku. Prílet o 4.10 miestneho času. Posun 3 hodiny voči SEČ. Transfer z letiska v Baku do hotela na krátky odpočinok po ceste. Po oddychu o 10:00 odjazd k Aleji martýrov venovanej obetiam vojny v Náhornom Karabachu, počas jazdy autobusom prehliadka modernej časti mesta s prímorským bulvárom odrážajúcim hospodársky rast krajiny počas ostatných rokov. Dominantov tejto časti mesta sú budovy zvané Flame Towers. Následne prejazd autobusom na prehliadku tzv. Dievčenskej veže z 12. storočia (UNESCO), najväčší pamätník širvánsko-apšeronskej vetvy azerbajdžanskej architektúry a prehliadka Centra Heydara Aliyeva pýšiaceho sa zaujímavou architektúrou. Potom jazda na polostrov Absheron pri hore Yanar Dag, kde v dôsledku vysokej koncentrácii zemného plynu šľahajú zo zeme plamene už od staroveku. Pri svojich cestách ich popísal aj známy cestovateľ Marco Polo. Návrat do hotela na večeru a nocľah. (V)

5. deň: Baku – Shamakhi - Sheki – 320 km

Po raňajkách prechádzka v historickom centre mesta zvanom Icheri Sheher plného úzkych uličiek s typickou atmosférou. Počas prehliadky paláca Shirvanshakh sa pomyselne vrátime do 15.storočia. Následne odjazd po starobylej Hodvábnej ceste do mesta Sheki nazývaného aj perla Kaukazu. Cestou sa zastavíme v meste Shamakhi, kde budeme vidieť najstaršiu i najväčšiu mešitu na Kaukaze i hrobku posledného miestneho panovníka. Mesto na úpätí Kaukazu je známe bohatou históriou, palácom Chána dýchajúcom Perziou, remeslami, výrobkami z hodvábu ako napríklad koberce, šatky, ale i kresťanským chrámom nazývaným albánsky kostol. K večeru návšteva dediny Kish neďaleko mesta Sheki. Večera a ubytovanie v miestnom hoteli. (R+V)6. deň: Sheki - Gabala – Qobustan - Baku – 350 km
Po raňajkách odjazd smerom do mesta Gabala ležiaceho na úpätí Kaukazu s krásnym prírodným okolím a strediskom pre športovcov. Cestou zastávka pri jazere Nohur a následne prehliadka mešity Juma, najstaršej mešity krajiny. Po prehliadke odjazd do mesta Qobustan (UNESCO), kde sa nachádzajú vzácne petroglyfy, teda staré skalné maľby lovcov z doby kamennej. Toto úžasné miesto obdivoval aj Thor Heyerdhal, známy moreplavec z voru Kon Tiki. Následne prejazd smerom k Baku k zaujímavým bahenným sopkám nazývaných „bozdag“, ktorých je v tejto krajine najviac na svete. Večera a nocľah v Baku. (R+V)

7. deň: Baku – Quba – Baku – 340 km

Po raňajkách odjazd do mesta Quba, kde už od 13. storočia žijú tzv. horskí židia. Pekná ukážka židovskej histórie i tradícií remesiel v oblasti Veľkého Kaukazu. Nevynecháme ani prehliadku miestnej synagógy. Neďaleko sa nachádza mesto Krasnaya Sloboda so židovskou komunitou a siedmymi dodnes zachovalými synagógami. Dozvieme sa tu veľa o minulosti týchto ľudí.
Prejdúc vo výške 2000 m.n.m cez horský priesmyk sa dostaneme do osady Khinalug, ktorá bola osídlená už pred viac ako 5000 rokmi. Budeme sa kochať pohľadmi na najvyššie hory Azerbajdžanu, Bazardüzü (4466 m.n.m) a Shahdagh (4243 m.n.m) Návrat do Baku a večera v hoteli. (R+V)8. deň: Baku
Po raňajkách prehliadka Národného múzea histórie, v ktorom sa nachádzajú zbierky vlastivedného charakteru. Následne trochu odľahčíme program návštevou parku, v ktorom sa nachádzajú tzv. Malé Benátky, čiastočná kópia svetoznámeho mesta. Po voľnej chvíli na obed prehliadka Národného múzea kobercov, kde sa skrývajú poklady, ktoré sú vďaka šikovnosti miestnych tkáčok i vďaka svojej unikátnosti zapísané na zozname UNESCO. Po prehliadke múzea si pozrieme mešitu Bibi Heybat. Voľný program a čas na posledné nákupy. (R)

9. deň: Baku - Viedeň - Bratislava
Po raňajkách odjazd z hotela aj s batožinou a jazda do dedinky Surakhany vzdialenej asi 30 km od Baku, kde navštívime pôsobivý ohňový chrám Atashgah zo 17. storočia postavený hinduistickou komunitou. Následne odjazd na letisko a odlet z Baku o 15:10 miestneho času, prílet do Istanbulu o 17:25 Následne o 20:00 miestneho času odlet do Viedne, prílet o 21:55. Prejazd z letiska Schwechat do Bratislavy. (R)

Zmena programu a cien je vyhradená. Program zájazdu sa podriaďuje letovému poriadku. CK KULTOUR nezodpovedá za presné ceny lístkov, nakoľko sa tieto môžu počas roka meniť.Nástupné miesto: autobusová stanica Mlynské Nivy v Bratislave

Čas odjazdu na letisko:
 

Cena obsahuje:
- preprava autobusom slovenského prepravcu na letisko do Schwechatu a späť
- preprava autobusom z letiska a na letisko v Istanbule
- preprava autobusom z letiska a na letisko v Baku
- preprava miestnym prepravcom po celej trase v Azerbajdžane
- 3x ubytovanie s raňajkami (R) v 3* hoteli v dvojposteľových izbách v Istanbule
- 5x ubytovanie s raňajkami (R) v 3* resp. v 4* hoteli v dvojposteľových izbách v Azerbajdžane
- 4x večera v Azerbajdžane (V)
- vstupy do pamätihodností v rámci programu
- služby slovenského sprievodcu
- služby miestneho sprievodcu v Azerbajdžane

Cena neobsahuje:
- obedy
- letenka na trase Viedeň – Baku – Viedeň v cene cca. 410 eur
- letiskové poplatky
- príplatok na batožinu do podpalubia lietadla
- cestovné a úrazové poistenie

Minimálny počet účastníkov:
8


Ak máte k zájazdu nejaké otázky, kľudne nám ich napíšte: