Názov krajiny znamená v preklade krajina ohňa v dôsledku aktívneho geologického podložia, vďaka ktorému sa na viacerých miestach objavuje láva a oheň. Azerbajdžan má najvyšší počet bahenných sopiek na svete a bohaté náleziská ropy a zemného plynu. Krajina je zaujímavá aj svojimi klimatickými zónami. Vyskytujú sa tu polopúšte i veľhory. Už v roku 1918 bola zákonom oddelená cirkev od štátu a ženy mali právo voliť. Stáročia tu spoločne v mieri žijú moslimovia, židia, kresťania a ortodoxní veriaci, ženy nechodia zahalené. V posledných rokoch zažíva krajina nebývalý rozmach vo všetkých oblastiach hospodárstva i života ľudí, má jeden z najvyšších prírastkov HDP na svete. Hlavné mesto sa dynamicky mení vďaka modernej architektúre.

Termín 29.06.2023 Cena: 1339

Uzbekistan je najľudnatejšou krajinou Strednej Ázie s rozlohou 9-krát väčšou ako je rozloha Slovenska. Prevažnú časť územia tvorí púšť Kyzylkum a delta rieky Amudarja. Na juhu sa do výšky vyše 4.000 m vypínajú vrcholy pohoria Ťanšan. Krajina má bohaté zásoby zemného plynu, približne 80% obyvateľstva žije v horských dolinách. Viaceré islamské stavebné pamiatky sú pod ochranou UNESCO a pripomínajú obdobia rozmachu tohto regiónu aj z čias vlády Timura. Spomedzi stredoázijských krajín sa jedná o najzaujímavejšiu krajinu, ktorá čaká na Vašu návštevu.

Termín 18.08.2023 Cena: 2820

Irán sa nachádza na území starej Perzie, návštevníkom poskytuje nádherné umelecké poklady a výnimočné prírodné krásy. O pozitívnych stránkach tejto krajiny sa nedozvedáme, oficiálne média nás informujú zväčša o atómovom programe. Ale žijú tam priateľskí a vzdelaní ľudia hrdí na svoju bohatú minulosť obdivujúci svojich básnikov a umelcov. Irán je islamskou krajinou s tak nádhernými pamiatkami svetskej i náboženskej architektúry, aké nenájdeme nikde inde na svete. Treba zdôrazniť, že Iránci nie sú Arabi, ale Peržania, ktorých krajina bola islamizovaná. Pod ochranou UNESCO sú pozostatky mesta Persepolis, mesto Shiráz dalo meno známemu viniču, mesto Esfahan je plné pamiatok, posvätné mesto šiítov Qom má silnú spiritualitu. Irán je krajinou plnou pozitívnych prekvapení.