Iránska islamská republika

Objednať


Od: 21.09.2024 Do: 05.10.2024 Cena: 2.895 €

Iránska islamská republika

1. deň: Viedeň - Teherán
Odlet podľa cestovných propozícií s očakávaným príletom do Teheránu vo večerných hodinách. Transfer do 4 * hotela na ubytovanie, kde strávime 3 nocľahy.

2. deň: Teherán
Hlavné mesto krajiny sa nachádza v severnej časti v nadmorskej výške 1.100 m.n.m. Po raňajkách prehliadka hlavného mesta krajiny zameraná na komplex Sa´d Abad Museum, kde sa nachádzajú niekdajšie rezidenčné paláce rodiny Páhlaví, Biely, Zlený a Čierny palác v Teheráne. V tzv. Čiernom paláci sa nachádza umelecké múzeum a vojenské múzeum, ktoré si pozrieme. Prejazd cez diplomatickú štvrť a prehliadka Múzea kobercov Reza-Abbasi. Cesta na námestie s Vežou slobody (borj-e Azadi), symbolom perzskej monarchie. V prípade možnosti si pozrieme aj múzeum venované korunovačným klenotom dynastie Páhlaví. Z mesta je možnosť vidieť blízke večne zasnežené horské masívy, kde sa v zimných mesiacoch dá lyžovať. Nocľah vo 4* hoteli v Teheráne. (R+V)

3. deň: Teherán
Po raňajkách sa presunieme autobusom na prehlíadku paláca Golestan (UNESCO), ktorý predstavuje jednu z najstarších pamiatok hlavného mesta. Nádhera tejto budovy predčí všetky očakávania architektonického skvostu. Ďalej prejdeme na návštevu pôsobivého múzea Abgineh venovaného prezentácii krásnych sklenených a keramických dekoratívnych predmetov. Národné múzeum Iránu predstavuje klenotnicu predmetov z predislamského i islamského obdobia vytvorených v priebehu stáročí z hliny, keramiky, kovu, textilu. Súčasťou je aj expozícia vzácnych kníh a mincí. Následne si pozrieme krásnu palácovú stavbu Moghadam, ktorá v minulosti patrila miestnej váženej rodine. Ku koncu dňa sa prejdeme k mostu Tabiat. Nocľah vo 4* hoteli v Teheráne. (R+V)

4. deň: Teherán – Zanjan – 330 km
Po raňajkách odjazd smerom na Zanjan do výšky 1600 m n.m., kde navštívime Soltaniyeh Dom (UNESCO). Pokračovanie do Zanjan, kde navštívime múzeum venované ťažbe soli a miestny bazár. Nocľah v Zanjan. (R+V)

5. deň: Zanjan – Takab – Hamedan – 290 km
Cesta do oblasti neďaleko mesta Takab, kde navštívime archeologické nálezisko Takht-e Soleyman (UNESCO). V ďalšom putovaní sa dostaneme do výšky 1800 m n.m. a budeme pokračovať do mesta Hamedan (založené v 1. polovici 7. st. p. K. pod menom Ekbatan), v podhorí pohoria Alvand, v dôsledku čoho tam panuje chladnejšia klíma. V meste sa nachádza niekoľko významných mauzoleí, medzi nimi mauzoleum Esther a Mordexay, ktoré je významnou židovskou pamiatkou. Ďalej si pozrieme Alawian Dom, hrob Avicennu, kamennú sochu leva od Alexandra. Nocľah v meste Hamedan vo výške 1800 m. n. m. (R+V)

6. deň: Hamedan - Kangavar – Kermanshah– Khoramabad - 370 km
Po raňajkách si pozrieme oblasť Ganj Nameh, kde sa nachádzajú trojjazyčné skalné nápisy popisujúce vojenské úspechy Dáriusa I. a Xersesa I. V meste Kangavar si pozrieme Anahita chrám. Po ceste do mesta Kermanshah uvidíme v oblasti Bisotun (UNESCO) významné reliéfne nápisy z čias panovania Dariusa I., karawanserei a kamenný most z obdobia dynastie Safavidov. Pri dedine Taq-e Bostan uvidíme jaskyne z čias prítomnosti Sassanidov. Nocľah v meste Khoramabad. (R+V)

7. deň: Khoramabad – Shushtar – Ahwaz – Shiraz – 380 km bus + 530 km letecky
Po raňajkách odjazd smerom do mesta Susa, kde si pozrieme palác Apadana a hrob Daniela. Navštívime aj chrám Choghanzabil (UNESCO). Pokračovanie do oblasti Shushtar, kde si pozrieme historický hydraulický systém, vodné mlyny (UNESCO) a Valeriánov most. Pokračovanie v ceste do moderného mesta Ahwaz, ktoré má vyše 800.000 obyvateľov. Odlet z Ahwaz do mesta Shiraz vzdialeného cca. 530 km. Let bude trvať približne hodinu. Ubytovanie sa v meste Shiraz, kde strávime dva nocľahy. (R+V)

8. deň: Shiraz
Celodenná prehliadka nádherného mesta Shiraz nachádzajúceho sa vo výške 1.500 m n.m., Uvidíme historické jadro mesta, záhrady Eram, Hafez mauzoleum, hrad Karimkhan a bazár. Po obede uvidíme nádhernú Násir-Al-Mulk mešitu, Narenjestan-Qavam a Svätú skrinku zo Shahcheragh, resp. Ali-Ebne-Hamseh mešitu so zrkadlovými obkladačkami.Návšteva „Ohňového chrámu“ (Palác sassanidského kráľa Ardeshira I.) V meste ruží Shiraz uvidíme aj pozoruhodné mauzolea básnikov Hafis a Saadiho s nádhernými záhradami. V mešite Shah Ceraq je pochovaný brat Imama Rezu a pri vstupe do hrobky Mir Mohammeda musia ženy nosiť čador. Nocľah v meste Shiraz. (R+V)

9. deň: Shiraz – Persepolis – Yazd – 450 km
Po raňajkách odjazd k bývalému sídelnému meste perzských vládcov v Persepolis (UNESCO). Propyleje kráľa Xerxesa, Sála 100 stlpov, audienčná hala Apadana so svetoznámym schodovým reliéfom, palác kráľa Dareiusa I. („Tachara“), múzeum v bývalom háreme a iné. V blízkom Naqsh-e-Rustam, perzskom „Údolí kráľov", uvidíme nekropoly achämenidských vladárov a reliéfy (napr. zajatie rímskeho cisára Valeriána sassanidským kráľom Shapurom I.). Pokračovanie v ceste do Pasargad k hrobu kráľa Kyrosa Veľkého. Príchod a ubytovanie sa v meste Yazd. (R+V)

 

10. deň: Yazd – Nain - Esfahan
Prehliadka mesta Yazd: zoroastriánsky ohňový chrám, záhrada Dolat-Abad (UNESCO) s veternou vežou a „veže mlčania“ (pohrebiskové veže Zoroastrianov), piatková mešita s dvoma pôvabnými minaretmi, Amir Chakhmakh Tekyeh, „Alexandrovo väzenie“ atď. Pokračovanie v ceste cez oázové mesto Nain (piatková mešita, Pirnia dom, prípadne kobercová manufaktura). Príchod na tri noci do mesta Esfahan. Ubytovanie v 4* hoteli. (R+V)

11. deň: Esfahan
Nádherné mozaikami obložené sakrálne stavebné pamiatky Esfahanu sú súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO: Palác 40 stĺpov a záhrady Tschehel Sotun; Imamovo (predtým kráľovské) námestie s Imamovou a Scheich-Lotfollah mešitou (UNESCO), palác Ali Qapou („Vysoká brána“) a most s 33 oblúkmi. Návšteva arménskej štvrte Djolfa s katedrálou a múzeom, ako aj prechádzka cez farbami kypiaci bazár. V prípade možnosti návšteva športového centra Zurkhaneh (Dom sily), kde uvidíme ukážku tradičného inárnskeho športu. Nocľah v hoteli. (R+V)

12. Esfahan
Pokračovanie v prehlíadke mesta Esfahan počas ktorej si pozrieme starú historickú piatkovú mešitu Jameh, vychýlený minaret Monar Dschonbar, katedrálu Vank a arménsku štvrť Julfa.
Arméni zohrávali v dejinách krajiny významnú úlohu, prešli si aj ťažkými obdobiami. Nevynecháme ani návštevu paláca Hasht-behesht. Doprajeme si samozrejme čas na obed a po ňom zavítame do jednej z manufaktúr vyrábajúcich krásne perzské koberce, ktoré nemajú vo svete konkurenciu. Možnosť kúpy krásneho daru za ceny, ktoré nikde inde nedosiahnete.Nocľah v meste Esfahan. (R+V)

13. deň: Esfahan – Abyaneh – Kashan - 270 km
Cestou späť na sever sa zastavíme v horskej dedinke Abyaneh, ktorá je známa úzkymi uličkami i svojou typickou architektúrou, kde strechy jedných domov slúžia ako dvory pre druhé domy. Pokračovanie v ceste do mesta Kashan, ktoré ponúka záhrady Fin (UNESCO), ďalej vykopávky v Tepe Sialk, dom Tabatabaei, či výrobu známych perzských kobercov. Nocľah v meste Kashan. (R+V)14. deň: Kashan - Qom – Teheran – 260 km
Po raňajkách odjazd do mesta Qom nachádzajúceho sa vo výške 950 m n.m. Mesto Qom, sväté mesto šiítov je známe mauzoleumom Fatimy, sestry Imama Reza, ktoré je možné vidieť len zvonka. Prehliadka historickej časti mesta. Cesta nás povedie popri impozantnej mešite s hrobom v roku 1989 zomrelého ajatolláha Khomeiniho do Teheránu. Ubytovanie v 4* hoteli. (R+V)

15. deň: Teheran - Viedeň
Program tohto dňa závisí od času odletu z Iránu na letisko Viedeň/Schwechat. Následne transfer autobusom do Bratislavy. (R)

Zmena programu a cien je vyhradená. Program a termín zájazdu sa podriaďuje letovému poriadku. CK KULTOUR nezodpovedá za presné ceny lístkov, nakoľko tieto sa môžu počas roka meniť.

Cena obsahuje:
• preprava autobusom na trase Bratislava-Viedeň/Schwechat–Bratislava
• transfer autobusom v Teheráne z letiska a na letisko
• preprava miestnym mikrobuso počas trvania zájazdu 
• poplatok za pozvanie
• poplatok za víza do Iránu
• poplatky za vstupy do pamätihodností podľa programu
• ubytovanie v 3* a 4* hoteloch v dvojposteľových izbách
• 14x raňajky (R)
• 13x večera (V)
• vnútroštátna letenka na trase Ahwaz - Shiraz
• služby miestneho sprievodcu
• služby slovenského sprievodcu

Cena neobsahuje:
• medzinárodnú letenku a letiskové poplatky
• obedy
• cestovné a úrazové poistenie

Platba: IBAN SK6009 000 000 000634817557 v Slovenskej sporiteľni

Poznámka: Irán, meno a priezvisko účastníka zájazdu

Minimálny počet účastníkov: 7

Dôležité upozornenia:
Irán patrí rozhodne medzi najbezpečnejšie a najzaujímavejšie krajiny islamského sveta. Je dôležité zdôrazniť, že sa jedná o islamskú, ale nie arabskú krajinu. Vyznačuje sa priateľskými ľuďmi, čistotou, dobrou stravou, nádhernými pamiatkami a parkami. Zlá povesť krajiny v Európe je spôsobená negatívnou propagandou ohľadne realizovaného nukleárneho programu, ktorý sa však vôbec neprenáša do bežného života krajiny a nijako neovplyvňuje návštevníkov krajiny. Nezažijete žiadnych dotieravých predavačov ponúkajúcich suveníry, každý bude slušne obslúžený. Mnohé suveníry sú veľmi hodnotné, najmä známe perzské koberce. O cenách sa dá v rozumnej miere jednať.Treba dodržiavať pravidlá islamského sveta v správaní sa a v obliekaní. Ženy musia nosiť dlhé nohavice, blúzky, resp. halenky v nenápadných farbách. Vrchný odev u žien má siahať až po kolená, aby zahalil krivky tela. Na hlavách musia mať stále šatky. Muži musia nosiť dlhé nohavice, košele, resp. tričká s krátkymi rukávmi sú povolené. Do krajiny je zakázané dovážať alkohol.
Treba dodržiavať zákazy fotenia, kde sa to vyžaduje a treba sa zdržiavať akýchkoľvek nevhodných prejavov týkajúcich sa náboženstva. Treba pripomenúť, že Irán je krajinou bezpečnou kde nehrozí napadnutie nejakým fanatikom, ako sme toho bohužiaľ svedkami vo viacerých európskych krajinách. 


Ak máte k zájazdu nejaké otázky, kľudne nám ich napíšte: