Uzbekistan - krajina Timura a hodvábu

Objednať


Od: 18.08.2023 Do: 01.09.2023 Cena: 2820 €

Uzbekistan  krajina Timura a hodvábu

1. deň: Bratislava – Schwechat - Riga - Taškent
Odjazd z Bratislavy na letisko vo Schwechate. Odlet do Rigy, medzipristátie a čakanie na let do Taškentu. Očakávaný prílet do Taškentu o 22:00. Ubytovanie v hoteli v Taškente. (R)

2. deň: Taškent

Po prvej noci strávenej v Taškente sa budeme venovať najvýznamnejším pamätihodnostiam tohto mesta. Navštívime námestie Khasti-Imam s peknou medresou, t.j. náboženskou školou Barak-Khan, ďalej mešitu Tilla-Sheikh a mausoleum Kaffal-Shashi zhotovené z pálených tehál. Tu môžeme obdivovať ručne napísaný korán tretím Kalifom Osmanom (644 – 656), ktorý je najstarším známym koránom na svete. Po 12:00 sa pôjdeme ubytovať do hotela a po určitej dobe odpočinku budeme pokračovať prehliadkou bazáru Chorsu, v ktorom si vychutnáme omamné orientálne vône a budeme mať možnosť na nákupy. Ku koncu dňa si pozrieme modernú časť mesta vrátane Námestia nezávislosti a Námestie Amira Timura. Nocľah v hoteli. (R+V)

3. deň: Taškent – Kokand - Rischtan – Fergana – 320 km
Po raňajkách o 8:00 prejazd rýchlovlakom do mesta Kokand, cesta bude trvať 4 hodiny. Prehliadka v meste začne návštevou paláca Khudoyar-Khan z 19. storočia, pokračovať budeme mešitou Jami, medresou Norbuta-Biy a mauzoleom Modari Khan, ktoré bolo využité na pochovávanie ženských rodinných príslušníkov rodiny Khan. Rishton je mestom (50 km západne od Fergana), ktoré je známe predovšetkým výrobou pekného dekorovaného hrnčiarskeho tovaru. Každá tretia rodina v Rischtone sa zaoberá hrnčiarstvom, ktorého výroba známa pod označením „Ishkor“ pretrváva už približne 800 rokov a odovzdáva sa z otca na syna. Možnosť vzhliadnuť výstavu výrobkov, ktoré reprezentovali krajinu na mnohých medzinárodných výstavách ako aj dielňu rodiny Rustam.
Ázijské krajiny sú známe výrobou krásnych kobercov, Uzbekistan nie je výnimkou. Navštívime manufaktúru rodiny Umarow a budeme obdivovať výrobu hodvábnych kobercov. Tranfer do mesta Fergana. Prenocovanie v hoteli. (R+V)

4. deň: Fergana – Margilan – Kuva – Andijan – Taškent – 410 km
Po raňajkách transfer autobusom do mesta Margila. Výlet začne návštevou medresy Said-Ahmad Hodji, kde remeselníci zhotovujú bavlnené koberce. Následne prejazd do Margilanu, kde si pozrieme medresu Said-Ahmad Hodji Medrese a kde remeselníci tkajú krásne hodvábne koberce. Prechádzka po miestnom bazáre a návšteva hodvábnej manufaktúry Yodgorlik, kde budú návštevníci sledovať výrobu hodvábu s tradičnou dekoráciou „Ikat“.
Ak sa výlet koná vo štvrtkok, alebo v sobotu, ponúka sa možnosť prechádzky cez najväčší bazár v údolí Fergana. Oblasť Kuva je pokrytá záhradami a vinohradmi a je známa veľmi chutnými granátovými jablkami. Následne máme v pláne návštevu monumentálneho komplexu Ahmad Al-Fargoni, cestou si pozrieme v meste Shahristan manufaktúru na výrobu nožov. Následne transfer do mesta Andijan, prehliadka mesta, miestneho bazáru, ulice Hunarmandchilik, umeleckého a literárneho múzea a záhrady Bog-I-Shamol, ktorá je známa ako Záhrada vetrov. Odjazd večer vlakom späť do mestaTaškent, po príjazde nocľah v miestnom hoteli. (R+V)5. deň: Taškent - Nukus – 75 minútový let
Po raňajkách prejazd na letisko a odlet do mesta Nukus. Po prílete prehliadka umeleckého múzea Savitskiy, ktoré je známe druhou najväčšou zbierkou ruského a stredoázijského avantgardného umenia na svete. Ubytovanie v meste Nukus. (R+V)

6. deň: Nukus – Staré pevnosti - Chiwa – 250 km
Tento deň odjazd do mesta Chiwa cez púšť Kyzylkum a návšteva ruín oblasti Khorezm. Navštívime historické sídlo Toprak-Kala, ktoré bolo hlavným mestom tejto oblasti v 3. storočí po Kristovi. Jedná sa o dokonalo odkryté nálezisko v oblasti Khorezm, ktorého veľkosť ho radí k mimoriadne zaujímavým náleziskám svojho druhu. Uvidíme aj pevnostný systém Ayaz- Kala, v ktorom sa usadili príslušníci dynastie Kushan. Pokračovanie do mesta Chiwa.
Večera a nocľah v rezorte a kúpeľoch. (R+V)7. deň: Chiwa
Niekdajšie hlavné mesto chanátu Chiwa si dodnes zachovalo rozprávkovú atmosféru orientálneho mesta zo 17. storočia. Jedná sa o jedno z najzachovalejších miest na Hodvábnej ceste. Prezrieme si historickú časť mesta s pamätihodnosťami ako sú mešita Dschuma, medresu Muhammad Amin Chan, citadelu Kochna Ark, mauzoleum Pachlovon-Machmud a medresu Alakuli Chanu. Nocľah v meste Chiwa. (R+V)

8. deň: Chiwa – Buchara - 450 km
Počas jazdy cez púšť Kyzylkum zistíte, že aj domnelá jednotvárnosť môže veľa ponúknuť. Cesta sa vinie čiastočne pozdĺž rieky Amudarja, životodárnej tepny Centrálnej Ázie. V priebehu presunu sa dozviete rôzne zaujímavosti o krajine, jej pozoruhodnostiach a jej obyvateľoch. Prenocovanie v Buchare. (R+V)9. deň: Buchara
Objavíme spolu mesto prezývané „perla púšte“. Buchara sa nachádza na známej Hodvábnej ceste. Mesto je skutočnou domovinou islamu centrálnej Ázie a nachádzali sa tu stovky islamských škôl a manufaktúr vyrábajúcich koberce a šperky. Prezrieme si mauzoleum Samanidov, piatkovú mešitu Bolo, pevnosť Ark, mešitu Kalon, medresu Mir Arab, či Ulugbek a miestny bazár. Vhodným podujatím na ukončenie tohto programovo bohatého dňa bude tanečné vystúpenie v jednej medrese. Prenocovanie v Buchare. (R+V)

10. deň: Buchara- Nurata- Yangigasgan – 240 km
Po raňajkách odjazd do mesta Nurata, cestou navštívime rodinu hrnčiarskeho majstra a ich dielňu v meste Gijduvan. Následne navštívime starú karawanserei Rabati Malik a zásobáreň vody Sardoba. Nurata je známe pútnicke miesto, v ktorom navštívime mešitu Chil-Ustun ako aj ruiny pevnosti Alexandra Veľkého. Miesto je známe aj prameňmi Chash, ktoré sa považujú za posvätné a sú cieľom mnohých pútnikov.
Obed s domácimi obyvateľmi v meste Nurata a následne pokračovanie v ceste do púšte. Túto noc strávime v jurtách, čo predstavuje v púšti ojedinelý zážitok. Vypočujeme si piesne Nomádov, ktoré pri ohni zaspievajú miestni pastieri tiav. Ubytovanie v jurtách v Yangigasgane. (R+O+V)11. deň: Yangigasgan - Samarkand – 250 km
Po raňajkách odjazd k malebnému jazeru Aidarkul, ktoré má dĺžku až 200 kilometrov. Využijeme túto peknú lokalitu na piknik a príjemné chvíle oddychu. Po tomto príjemne strávenom čase pokračovanie v ceste do mesta Samarkand, mesto z rozprávok 1000 a 1 noci (UNESCO). V stredoveku bolo toto mesto považované za jedno z najkrajších na svete. Po príchode do mesta ubytovanie sa v hoteli a následne nocľah. V tomto hoteli strávime 3 nocľahy. (R+V)

12. deň: Samarkand

Mesto Samarkand, hlavné mesto oblasti Tamerlan je niekdajším antickým mestom Sogdiana ležiacim na križovatke dôležitých obchodných ciest z Číny, Sibíri, Perzie a západných krajín. Oboznámime sa tu s mocou dynastie Khan v minulosti. Budeme obdivovať nádherné tóny modrej farby, ktorá dominuje dekorácii nádherných stavieb, akými sú napríklad známa mešita Bibi Khanum, hrobka panovníka Timura a jeho následovníkov Gur-Emir či známe námestie Registan z 15. storočia. Nocľah v Samarkande. (R+V)13. deň: Samarkand - Shakhrisabs- Samarkand – 300 km minibusom
Dnes sa vyberieme do mesta Schakhrisabs (niekdajší Kesch), domovské mesto Tamerlanu. Navštívime tzv. „Biely palác“ (Ak-Saray 14. storočie), ktorý sa môže pochváliť zvyškami portálu s ojedinelou mozaikovou výzdobou. Mešita Kok Gumbaz z 15. storočia, mauzoleum Gumbazi Seidan a predovšetkým mešita Khazrati Imam sú nádhernými dôkazmi vyspelosti tohto mesta v minulosti. Neskoro popoludní prejazd cez pohorie Serafschan späť do Samarkandu (100 km). Nocľah v Samarkande. (R+V)

14. deň: Samarkand – Taškent – 130 minútová jazda vlakom
Pokračovanie v programe v Samarkande. V tento deň navštívime múzeum Afrosiab, následne niekdajšie srdce antického Samarkandu a dnes ojedinelé archeologické nálezisko Ulugbek Observatorium (15. storočie), kde si pripomenieme históriu o malom synovi Tamerlan, a uvidíme hrob sv. Daniela. V dedine Konigil sa oboznámime s výrobou papiera z dreva morušovníka. Potom využijeme možnosť prejsť sa orientálnym bazarom. Večer sa vrátime vlakom do Taškentu. Nocľah v hoteli v Taškente. (R+V)15. deň: Taškent - Riga – Viedeň – Bratislava
Transfer z hotela na letisko v Taškente. Prelet do Rigy a po medzipristátí pokračovanie v lete do Viedne. Prejazd z letiska Schwechat do Bratislavy. (R)

Zmena programu a cien je vyhradená. Program zájazdu sa podriaďuje letovému poriadku. CK KULTOUR nezodpovedá za presné ceny lístkov, nakoľko tieto sa môžu počas roka meniť. 

Nástupné miesto: autobusová stanica Mlynské Nivy

Čas odjazdu na letisko:

Cena zájazdu: 2848 eur

Cena obsahuje:
- preprava autobusom slovenského prepravcu na letisko do Schwechatu a späť
- preprava autobusom z letiska a na letisko v Taškente
- letenka na trase Viedeň - Riga - Taškent - Riga - Viedeň a letiskové poplatky
- letenka na vnútroštátnej linke z Taškentu do mesta Nukus
- cestovný lístok na vnútroštátny vlak na trase Samarkand - Taškent
- 12x ubytovanie v 3* a 4* hoteloch v dvojposteľových izbách
- 1x ubytovanie v jurte s plnou penziou
- 14 x raňajky (R)
- 13x večera (V)
- 1x obed a 1x obedový balík
- vstupy do pamätihodností v rámci programu
- vstupenka na divadelné predstavenie “El Merosi” v Samarkande
- ochutnávka vína v Samarkande
- turistická mapa Uzbekistanu
- služby miestneho nemecky hovoriaceho sprievodcu v Uzbekistane
- služby slovenského sprievodcu

Cena neobsahuje:
- obedy s výnimkou 3 obedov
- tzv. sprepitné 
- cestovné a úrazové poistenie

Platba: IBAN: SK60 0900 0000 0006 3481 7557 v Slovenskej sporiteľni

Poznámka: Uzbekistan, meno a priezvisko účastníka zájazdu

Minimálny počet účastníkov: 6


 


Ak máte k zájazdu nejaké otázky, kľudne nám ich napíšte: