Turecko - Istanbul, klenot Orientu

Objednať


Od: 06.06.2024 Do: 12.06.2024 Cena: 1095 €

Istanbul klenot Orientu

1. deň: Bratislava – Viedeň/Schwechat – Istanbul
Odjazd z Bratislavy na letisko v Schwechate. Po prílete do Istanbulu prejazd do hotela a v prípade dostatku času odjazd električkou na prehliadku historickej časti mesta, kde sa nachádza Hippodrom (UNESCO), Egyptský obelisk, Múzeum tureckého a islamského umenia i Sultanahmet camii., zvaná Modrá mešita. Nocľah v hoteli.

2. deň: Istanbul
Dnešný deň začneme prehliadkou komplexu Topkapi (UNESCO), niekdajšieho sídla osmanských sultánov, ktorí tu bývali od 15. až do 19. storočia. Prezrieme si hlavné priestory palácového komplexu ako aj múzeum hodín, múzeum zbraní, výstavu porcelánu, klenotnicu, niekdajšie kuchyne, tajuplné priestory haremu a pôsobivé záhrady. Z terasy záhrad sa ponúka krásny pohľad na Bosporskú úžinu i na ázijskú stranu mesta. Prechod peši na prehliadku úchvatnej podzemnej vodnej cisterny Yerebatan. Následne prejdeme k moru, kde si v jednej z miestnych reštaurácií možeme dopriať čas na obed. Cestou prejdeme cez tzv „Malý bazár“ na získanie prehľadu o nákupných možnostiach. Potom zavítame na prehliadku najnavštevovanejšej mešity mesta, Sultanahmet camii, nazývanej aj Modrá mešita. V prípade dostatku času si môžeme ešte na Hippodrome pozrieť Múzeum tureckého a islamského umenia. Nocľah v hoteli. (R)

3. deň: Istanbul
Po raňajkách pôjdeme na prehliadku vodnej cisterny Serefiye, kde uvidíme pôsobivú obrazovú svetelnú show s hudobným doprovodom. Prechod peši ku klenotu byzantskej kultúry, niekdajšiemu kresťanskému chrámu, dnešnej mešite Hagia Sofia (UNESCO), čiže Chrám Božej múdrosti. Budete žasnúť nad veľkolepou stavbou pochádzajúcou zo 6. storočia, ktorá bola stáročia najväčšou používanou budovou na svete. Po prehliadke si pozrieme zaujímavé miesta pochovania 13 sultánov osmanskej ríše pochádzajúcich z jednej rodiny. Následne čas na obed v niektorej z blízkych reštaurácií. Po obede navštívime mimoriadne zaujímavé a hodnotné Archeologické múzeum dokladujúce bohatú históriu tohto územia v antickom období i v časoch existencie Byzantskej ríše. Po prehliadke múzea sa presunieme do obrovského komplexu Grand Bazaar, ktorý svojimi 14 vchodmi predstavuje riadny labyrint chodieb so stovkami obchodov ponúkajúcich rôznorodý tovar. Nocľah v hoteli. (R)4. deň: Istanbul
Odjazd električkou k nádhernému palácu Dolmabahce, sídlu sultánov, do ktorého sa presťahovali v druhej polovici 19. storočia pod vplyvom historických udalostí a v súlade s vtedajšou európskou kultúrou. Prehliadka palácového komplexu postaveného arménskym architektom Nigogayosom Balyanom. Nevynecháme ani prehliadku pôsobivej obrazovej galérie, kde sa okrem diel tureckých maliarov nachádza úžasná zbierka obrazov významného ruského maliara Igora Ajvazovského. Následne v prípade možnosti a záujmu prehliadka neďalekého futbalového štadióna Besiktas.
Po obede skoro dvojhodinová príjemná plavba loďou Bosporskou úžinou popri európskom i ázijskom brehu. Po vystúpení na európskom brehu sa preplavíme trajektom na ázijskú stranu do štvrte Üsküdar, kde si v miestnej reštaurácii doprajeme čas na obed. Následne sa miestnym autobusom vyvezieme na kopec Camlica nad mestom, odkiaľ sa nám otvorí nádherná panoráma európskej i ázijskej časti mesta. Posedíme si v záhradnej reštaurácii v príjemnom parku. V roku 2019 bola na tomto kopci dohotovená stavba neuveriteľne krásnej mešity Camlica camii, ktorej prehliadka predstavuje skutočný zážitok. Po prehliadke jazda autobusom do prístavu a následne prejazd trajektom späť do európskej časti mesta. Nocľah v hoteli. (R)

5. deň: Istanbul
Po raňajkách sa vyberieme peši popri hlavnom areáli univerzity na prehliadku krásnej mešity Shahzade camii, venovanej synovi sultána Sulejmana I. Odtiaľ si pôjdeme pozrieť akvadukt, ktorým sa v byzantských časoch zásobovalo mesto vodou. Neďaleko odtiaľ sa nachádza historicky hodnotná mešita Fatih camii, ktorá bola postavená na pamäť sultána Mehmeta II., zvaného Dobyvateľ. Uličkou do kopca sa dostaneme ku krásnej mešite Süleymaniye camii (UNESCO), v areáli ktorej je pochovaný najvýznamnejší sultán Osmanskej ríše, Süleyman I. nazývaný Nádherný. Neďaleko od mešity sa nachádza hrobka najlepšieho architekta vtedajšieho obdobia, Mimara Sinana. Z terasy mešity si vychutnáme nádherný pohľad na historickú časť mesta i na komplex hamamu.
Po prehliadke mešity zídeme kľukatými uličkami a v prípade možnosti si v areáli niekdajšej islamskej školy pozrieme výstavu tespih. Odtiaľ je už len na skok záliv Zlatý roh, historicky zvaný Halič a Egyptský bazár na ktorom budeme vstrebávať vône korenín, čajov, či sladkostí. Neďaleko od bazára sa nachádza budova železničnej stanice, kde kedysi po trase z Londýna končil legendárny Orient Expres. Oboznámime sa s históriou tohto legendárneho železničného spojenia i počas prehliadky miestneho múzea. Nocľah v hoteli. (R)6. deň: Istanbul
Po raňajkách sa odvezieme električkou ku Galatskému mostu a odtiaľ prejdeme peši až ku Galatskej veži, odkiaľ budeme mať nádherný výhľad na Halič i na skoro celú európsku časť mesta. Po prehliadke veže sa prejdeme peši ulicou Istiklal až po námestie Taksim považovanom miestnymi obyvateľmi za centrum mesta. Na tejto ulici sa nachádza katolícky kostol zasvätený sv. Františkovi ako aj Múzeum Madame Tussauds. Tu si vyčleníme čas na výborný obed. K Zlatému rohu sa dostaneme jazdou historickou električkou späť po ulici Istiklal. Ďalej absolvujeme v prípade možnosti plavbu po Zlatom rohu, počas ktorej uvidíme v štvrti Fener monumentálne sídlo patriarchu ortodoxnej cirkvi. Čas na voľný program pred odletom domov. Nocľah v hoteli. (R)

7. deň: Istanbul – Schwechat – Bratislava
Posledný deň pobytu v Istanbule sa dohodnete so sprievodcom na programe v závislosti od času odletu lietadla z Istanbulu. Možnosťou by bola prehliadka manufaktúry vyrábajúcej koberce v prípade záujmu o kúpu, prípadne iné aktivity. Po prílete na letisko Viedeň/Schwechat prejazd autobusom do Bratislavy.(R)

Zmena programu a cien je vyhradená. Program zájazdu sa podriaďuje letovému poriadku. CK KULTOUR nezodpovedá za presné ceny lístkov, nakoľko tieto sa môžu počas roka meniť. 

Nástupné miesto : Bratislava, autobusová stanica Mlynské Nivy

Cena obsahuje:
• 4 letiskové transfery na Slovensku a v Turecku
• 6x ubytovanie s raňajkami v 3* hoteli v dvojposteľových izbách
• vstupy do pamätihodností podľa programu
• plavba loďou po Bospore 
• jazda autobusom na vyhliadku Camlica a k miestnej mešite
• vstupy do pamätihodností podľa programu
• služby slovenského sprievodcu

Cena neobsahuje:
• obedy a večere
• letenku na trase Viedeň-Istanbul-Viedeň a letiskové poplatky
• príplatok za batožinu do podpalubia lietadla
• preprava MHD v Istanbule
• cestovné a úrazové poistenie

Platba: IBAN: SK60 0900 0000 0006 3481 7557 v Slovenskej sporiteľni

Poznámka: Istanbul, meno a priezvisko účastníka zájazdu

Minimálny počet účastníkov: 10
 


Ak máte k zájazdu nejaké otázky, kľudne nám ich napíšte: