Najznámejšie české pivovary
1. deň: Bratislava - Pardubice – Polička – Nová Paka – 450 km
Odjazd z Bratislavy priamo do Pardubického pivovaru variaceho známe pivo Pernštejn. Už v 16. storočí varil pivo na miestnom hrade Vilém z Pernštejnu. Súčasný pivovar v Pardubiciach pochádza z roku 1871. Mesto Polička je viacej známe svojimi ojedinelými hradbami, v miestnom pivovare sa dozvieme príbeh o neľahkom boji reštituentov o svoje práva a o neobvyklom rozvoji za posledné obdobie. Pivovar v Novej Pake bol založený v roku 1872, ako prvý v Čechách varil kóšer pivo, dnes varí veľa špeciálov a ochutených pív. Ubytovanie v Turnove.
2. deň: Nová Paka - Svijany – Žatec – Zichov – 252 km
Prvá zmienka o pivovare vo Svijanoch pochádza z roku 1564. Vlastníkmi boli viaceré šľachtické rody. Nebývalý rozvoj zažil pivovar na začiatku nášho tisícročia, kúpiť je ho možné aj na Slovensku. Oblasť Žatecka je známa predovšetkým pestovaním chmelu, tradícia varenia piva tu má už viac ako 700 rokov. Prehliadka Žateckého pivovaru, ktorý ako prvý v ČR začal variť bezlepkové pivo. Prejazd na ubytovanie do Zichova, kde si pozrieme malý rodinný pivovar a môžeme ochutnať produkty miestnej výbornej kuchyne. (R)
3. deň: Zichov - Krušovice - Chodová Planá – Plzeň – 170 km
Po raňajkách odjazd do Krušovického pivovaru patriaceho medzi najvačšie v ČR. Ako prvý začal variť dnes už populárne ochutené pivá. Následne prejazd do rodinného pivovaru Chodovar, ktorý okrem piva ponúka aj rekondičnú kúpeľovú terapiu, malé pivovarské múzeum, štýlovú reštauráciu. Mesto Plzeň je jednoznačne považované za Mekku varenia piva v Čechách. Prezrieme si výrobu vo firme Prazdroj, obrovské pôvodné pivnice a spilky a tiež vynikajúci propagačný film. Navštívime spoločne aj zaujímavé Pivovarské múzeum venované tradícii pivovarníctva v Plzni. Vo voľnom čase možnosť návštevy viacerých pozoruhodností mesta. Ubytovanie v Plzni. (R)
4. deň: Plzeň – Strakonice – Třeboň - České Budějovice - 183 km
Strakonice určite najviac preslávil miestny dudák, ten dal aj pomenovanie miestnemu meštianskemu pivovaru. Mešťania dostali právo variť pivo už v roku 1367. Dnes je to jediný mestský pivovar v Čechách V roku 2012 pivo Dudák Premium tmavý ležiak dostalo ocenenie Pivo Českej republiky. Mesto Třeboň a jeho okolie je najviacej známe množstvom rybníkov, medzi znalcami piva je však pivo Regent už dávno pojmom. Miestny pivovar vznikol v roku 1379, vychvaľoval ho aj Jaroslav Hašek. Ubytovanie v Třeboni. (R)
5. deň: České Budějovice – Protivín – Benešov – Velké Popovice – 160 km
Keď sa povie České Budějovice, každý si spomenie predovšetkým na Budvar, ktorý sa stal už synonymom mesta. Svetlý ležiak pod názvom Budweiser Budvar sa vyváža do takmer 60 krajín sveta. Tento pivovar je jediným v ČR vo vlastníctve štátu. Pivovar Protivín zažil najlepšie obdobie počas vlastníctva rodinou Schwarzenberg, v tejto tradícii pokračuje dnešný vlastník, rodina Lobkowitz. Historická varňa patrí medzi architektonické skvosty obdivované milovníkmi histórie. Pivovar Ferdinand v meste Benešov je pomenovaný po následníkovi trónu, ktorý mu vdýchol nový život po kúpe od mesta v roku 1887. Ubytovanie. (R)
6. deň: Velké Popovice – Praha - 30 km
Velkopopovický Kozel patrí medzi najobľúbenejšie pivá v ČR, miestny pivovar je tretím najväčším v ČR a dnes patrí do jedného koncernu spolu s plzeňským Prazdrojom. Prvá zmienka o pivovare pochádza zo 16. storočia. Po prehliadke presun do Prahy, namierime si to priamo do Pivovarského domu, ktorý je popri známom minipivovare U Fleku a Novomestskom pivovare ďalším vyhláseným pivovarom známym rôznymi špeciálmi a ochutenými pivami. Spoločný neskorý obed. Následne sa premiestnime k Strahovskému kláštoru, ktorý si v prípade dostatku času prezrieme. Odtiaľ zhora sa ponúka nádherný pohľad na stovežatú Prahu. V príjemnom prostredí si pozrieme miestny malý pivovar a môžeme si objednať pivo. Ubytovanie v Prahe. (R)
7. deň: Praha – Nymburk – Bratislava – 365 km
Po raňajkách si prezrieme druhý najväčší pivovar v ČR, Staropramen založený v roku 1869 na Smíchove. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia prekročila výroba 1.000.000 hl. Následne sa presunieme na návštevu do posledného pivovaru v meste Nymburk východne od Prahy, kde sa varí na počesť Bohumila Hrabala Postřižínske pivo. Mesto Nymburk má zaujímavé mestské opevnenie. Po prehliadke odjazd do Bratislavy, návrat vo večerných hodinách. (R)
Zmena programu a cien je vyhradená. CK KULTOUR nezodpovedá za presné ceny lístkov, nakoľko tieto sa môžu počas roka meniť.
Nástupné miesto : Bratislava, nástupište autobusov Q pri 3 vežiach na Bajkalskej ulici
Čas odjazdu : 8:00
Cena obsahuje:
• preprava autobusom slovenského prepravcu
• 6x ubytovanie prevažne v 3* hoteloch v dvojposteľových izbách
• 6x raňajky (R)
• vstupenky na exkurzie do pivovarov
• služby slovenského sprievodcu
Cena neobsahuje:
- obed
- cestovné a úrazové poistenie
Platba: IBAN: SK60 0900 0000 0006 3481 7557 v Slovenskej sporiteľni
Poznámka: České pivovary, meno a priezvisko účastníka zájazdu
Minimálny počet účastníkov: 22
Prehľad najväčších pivovarov v Českej republike
Plzenský prazdroj
Pilsner Urquell, Gambrinus, Veľkopopovický Kozel, Radegast, Birell, Master, Frisco, Primus, Klasik
Pivovary Staropramen
Staropramen, Braník, Ostravar, Velvet, Méšťan, Vratislav
Heineken Česká republika
Heineken, Zlatopramen, Březňák, Krušovice, Starobrno, Dačický, Hostan, Louny, Fríí, Zlatý Bažant
Budějovický Budvar
Budweiser Budvar, Pardál
Pivovary Lobkowitz
Lobkowitz, Platan, Merlin, Klášteř, Rychtář, Černá Hora, Uherský Brod, Ježek, Vejvoda, Schwarzenberg,
PMS Přerov
Zubr, Holba, Litovel, Escape
LIF
Svijany, Rohozec, Primátor, Hron, Chipper
Rodinný pivovar Bernard
Bernard
Budějovický mešťanský pivovar
Samson, Pito
Pivovar Nymburk
Postřižinské pivo
Ak máte k zájazdu nejaké otázky, kľudne nám ich napíšte: