Turecko - Istanbul, klenot Orientu

Objednať


Od: 04.05.2023 Do: 10.05.2023 Cena: 999 €

Istanbul klenot Orientu

1. deň: Bratislava – Schwechat – Istanbul
Odjazd z Bratislavy na letisko v Schwechate. Po prílete do Istanbulu zloženie batožiny v hoteli a odjazd električkou na prehliadku historickej časti mesta, kde sa nachádza Hippodrom, Egyptský obelisk, Múzeum tureckého a islamského umenia i mešita sultána Ahmeda I., zvaná Modrá mešita. Nocľah v hoteli.2. deň: Istanbul
Dnešný deň začneme prehliadkou pôsobivej vodnej cisterny Serefiye a následne na porovnanie si pozrieme cisternu Yerebatan. Prechod peši ku klenotu byzantskej kultúry, niekdajšiemu kresťanskému chrámu, dnešnej mešite Hagia Sofia (Chrám Božej múdrosti). Budete žasnúť nad veľkolepou stavbou pochádzajúcou zo 6. storočia, ktorá bola 10 storočí najväčšou používanou budovou na svete. Prehliadka miesta pochovania 13 sultánov osmanskej ríše pochádzajúcich z rodiny Ottoman. Možnosť na ľahký obed a následne po 14:30 prehliadka interiéru Hagia Sofia, ktorá je v súčasnosti znova využívaná ako mešita. Vzhľadom na to treba dodržiavať pri návšteve stanovené pravidlá. Vrátime sa na námestie Hippodrome, na ktorom si pozrieme Múzeum tureckého a islamského umenia. Nocľah v hoteli. (R)3. deň: Istanbul
Po raňajkách prejdeme na prehliadku komplexu Topkapi, niekdajšieho sídla osmanských sultánov, ktorí tu bývali od 15. až do 19. storočia. Prezrieme si hlavné priestory palácového komplexu ako aj múzeum hodín, múzeum zbraní, výstavu porcelánu, niekdajšie kuchyne a pôsobivé záhrady. Z terasy záhrad sa ponúka krásny pohľad na Bosporskú úžinu i na ázijskú stranu mesta s mešitou Camlica. Po prehliadke čas na neskorý obed a následne si pozrieme mimoriadne zaujímavé Archeologické múzeum dokladujúce bohatú históriu tohto územia v antickom období i v časoch existencie Byzantskej ríše. Nocľah v hoteli. (R)

4. deň: Istanbul

Odjazd električkou k palácu Dolmabahce, k nádhernému sídlu sultánov, do ktorého sa presťahovali v druhej polovici 19. storočia pod vplyvom historických udalostí a v súlade s vtedajšou európskou kultúrou. Prehliadka palácového komplexu postaveného arménskym architektom Nigogayosom Balyanom. Nevynecháme ani prehliadku pôsobivej obrazovej galérie, kde sa okrem diel tureckých maliarov nachádza aj úžasná kolekcia obrazov významného ruského maliara Igora Ajvazovského.  Následne v prípade možnosti prehliadka neďalekého futbalového štadióna Besiktas.
Po obede skoro dvojhodinová plavba loďou po Bosporskej úžine popri európskom i ázijskom brehu. Po vystúpení na európskom brehu sa preplavíme trajektom na ázijskú stranu, kde si v miestnej reštaurácii doprajeme čas na obed. Následne sa miestnym autobusom vyvezieme na kopec Camlica nad mestom, odkiaľ sa nám otvorí nádherná panoráma európskej i ázijskej časti mesta. Pri posedení v záhradnej reštaurácii si doprajeme trochu relaxu v príjemnom parku. V roku 2019 bola na tomto kopci dohotovená stavba neuveriteľne krásnej mešity Camlica Camii, ktorej prehliadku určite nevynecháme. Po prehliadke návrat trajektom do európskej časti mesta. Nocľah v hoteli. (R)5. deň: Istanbul
Po raňajkách sa vyberieme peši popri hlavnom areáli univerzity na prehliadku krásnej mešity Shahzade Camii, venovanej synovi sultána Sulejmana I. Odtiaľ si pôjdeme pozrieť akvadukt, ktorým sa v byzantských časoch zásobovalo mesto vodou. Uličkou do kopca sa dostaneme k najkrajšej mešite mesta Suleymanyie Camii, v areáli ktorej je pochovaný najvýznamnejší sultán Osmanskej ríše, Sulejman I. nazývaný Nádherný i jeho manželka Roxelana. Neďaleko od mešity sa nachádza hrobka najlepšieho architekta vtedajšieho obdobia, Mimara Sinana. Z terasy mešity si vychutnáme nádherný pohľad na historickú časť mesta i na komplex hamamu. Po prehliadke mešity zídeme kľukatými uličkami a v areáli niekdajšej islamskej školy si pozrieme výstavu tespih. Odtiaľ sú už len na skok záliv Zlatý roh, historicky zvaný Halič a Egyptský bazár na ktorom budeme vstrebávať vône korenín, čajov, či sladkostí. Neďaleko od bazára sa nachádza budova železničnej stanice, kde kedysi po trase z Londýna končil legendárny Orient Expres. Oboznámime sa s históriou tohto legendárneho železničného spojenia. Nocľah v hoteli. (R)

6. deň: Istanbul
Po raňajkách sa odvezieme električkou ku Galatskému mostu a peši prejdeme ku Galatskej veži, odkiaľ sa ponúka nádherný výhľad na Halič i na najkrajšiu mešitu mesta, Suleymanyie Camii. Následne sa prejdeme peši ulicou Istiklal, ktorá má výrazne európsky charakter. Prezrieme si v prípade záujmu Múzeum Madame Tussauds zobrazujúce skoro 80 známych osobností a následne katolícky kostol sv. Antonína. Peši prejdeme až na Námestie Taksim, uprostred ktorého stojí pamätník vzniku Tureckej republiky. Neďaleko sa nachádza pôsobivý pravoslávny kostol. Po jeho prehliadke sa prevezieme historickou električkou späť po ulici Istiklal smerom ku Galatskej veži.
Prejazd späť do centra mesta na návštevu Kapali Carsi, teda Veľkého bazára, kde strávime primeraný čas na nákupy. Jedná sa o ojedinelú spleť chodieb s množstvom obchodov, kde nie je problém zablúdiť, ak Vás zláka rozsiahla ponuka šikovných predavačov. Čas na večeru, následne návrat do hotela.

7. deň: Istanbul – Schwechat – Bratislava 
Posledný deň pobytu v Istanbule sa dohodnete so sprievodcom na programe v závislosti od času odletu lietadla z Istanbulu. Možnosťou by bola prehliadka manufaktúry vyrábajúcej koberce v prípade záujmu o kúpu, prípadne prehliadka mestského opevnenia v pobrežnej oblasti Marmarského mora. Po prílete na letisko Schwechat prejazd autobusom do Bratislavy.(R)

Zmena programu a cien je vyhradená. Program zájazdu sa podriaďuje letovému poriadku. CK KULTOUR nezodpovedá za presné ceny lístkov, nakoľko tieto sa môžu počas roka meniť. 

Nástupné miesto : Bratislava, autobusová stanica Mlynské Nivy

Cena zájazdu: 999 eur

Cena obsahuje:
• preprava autobusom na trase Bratislava – Schwechat – Bratislava
• preprava z letiska a na letisko v Istanbule
• letenka na trase Viedeň - Istanbul - Viedeň
• 6x ubytovanie s raňajkami v 3* hoteli v dvojposteľových izbách
• vstupy do pamätihodností podľa programu
• plavba loďou po Bospore 
• jazda autobusom na vyhliadku Camlica a k miestnej mešite
  služby slovenského sprievodcu

Cena neobsahuje:
• obedy a večere
• príplatok za batožinu do podpalubia lietadla
• preprava MHD v Istanbule
• cestovné a úrazové poistenie

Platba:
IBAN: SK60 0900 0000 0006 3481 7557 v Slovenskej sporiteľni

Poznámka: Istanbul, meno a priezvisko účastníka zájazdu

Minimálny počet účastníkov: 10
 


Ak máte k zájazdu nejaké otázky, kľudne nám ich napíšte: