Maďarsko - sever krajiny

Objednať


Od: 15.07.2024 Do: 21.07.2024 Cena: 530 €

Severné Maďarsko
 
1. deň: Bratislava – Tata – Fót - Vác - Gödöllö – 290 km
Odjazd ráno o 7:30 pozdĺž pravého brehu Dunaja cez mesto Györ do mesta Tata. Toto mesto sa spomína ako miesto vojenského stretnutia starých Maďarov s Bavormi. Výsledok tejto bitky mal dôsledky aj pre naše územie. V Budapešti prejdeme cez Dunaj, aby sme sa dostali do mesta Vác, kde si pozrieme historické jadro s dominikánskym kláštorom, pôsobivú katedrálu, historické mestské hradby. Nachádza sa tu aj jediný víťazný oblúk Maďarska postavený na počesť Márie Terézie. Posledným bodom programu bude prehliadka najväčšieho barokového zámku Maďarska v meste Gödöllö, ktorý vlastnil gróf Anton Grassalkovitsch a rada sa tu zdržiavala aj kráľovna Alžbeta, zvaná Sisi. Ubytovanie v hoteli v okolí.

 
2. deň: – Gödöllö – Hollókö – Mátraháza – Kékestetö – Kékes – Parád – Eger – 180 km
Po raňajkách odjazd do dedinky Hollókö, ktorej približne 65 tradičných dedinských domov je chránených organizáciou UNESCO. Pokračovanie ku kúpeľom Mátrafüred, stúpanie do vrchov popri zrúcanine hradu Benevár do najznámejšieho zimného strediska krajiny v Mátraháza a na Kékestetö s vyhliadkovou vežou. Kékes s výškou 1.014 metrov je najvyšším vrcholom krajiny. V mestečku Parád si pozrieme zaujímavú expozíciu kočov. Príchod na ubytovanie do mesta Eger, kde strávime dva nocľahy. (R)

3. Eger – Egerszalók – Eger – 20 km
Mesto Eger ležiace v podhorí Bukových hôr je centrom župy Heves a je charakteristické viacerými osmanskými stavbami vrátane minaretu, hradom, druhým najväčším kresťanským chrámom v krajine a známym červeným vínom Egri Bikavér. Krásny arcibiskupský palác má rokokový portál, pozoruhodný je barokový srbský ortodoxný kostol. Neďaleko v mieste Egerszalók sa nachádza krásny travertínový útvar podobný svetoznámemu Pamukale v Turecku. V prípade dostatku času možnosť kúpania. Nocľah v meste Eger. (R)


 
4. deň: Eger – Felsötárkany – Lillefüred – Miskolc – Szerencs - Tokaj - 120 km
Po raňajkách odjazd k tzv. západnej bráne do Národného parku Bükk Felsötárkany. Malebné jazero Hámori, starobylý hrad Diósgyőr, verejnosti prístupné jaskynné systémy a peknú prírodu nájdete v turisticky obľúbenej oblasti Lillafüred.
Miskolc ako tretie najväčšie mesto krajiny leží na rieke Szinva. Má rozvinutý strojárenský priemysel, roku 1823 tu bolo otvorené prvé stále divadlo v Maďarsku. V meste je veľa zaujímavých mešťanských domov i chrámov. V grécko-katolickom kostole je zaujímavý ikonostas. V mestečku Szerencs sa nachádza rodový hrad rodiny Rákoczi, dnes je v ňom zaujímavé múzeu pohľadníc. Príchod do ojedinelej vinárskej oblasti Tokaj, produkujúcej kráľa vín a víno kráľov. Najrozšírenejšia odroda Furmint pochádza z Valónska. Zoznámime sa s históriou pestovania vína a ochutnáme jeho produkciu v jednej z vinárničiek zvaných pince. Nocľah v oblasti Tokaj. (R)

5.deň: Tokaj – Sárospatak - Miskolctapolca - 115 km
Odjazd na severovýchod do mesta Sárospatak (Blatný potok), ktoré je spojené s bohatou históriou rodiny Rákóczi. Svoje najvýznamnejšie diela tu napísal učiteľ národov J. A. Komenský. Navštívime miestny hrad, ktorý je....
Presunieme sa do krásnych kúpeľov Miskolctapolca, kde zrelaxujeme v krásnom prostredí v termálnej vode. Nocľah v oblasti. (R)

 
6. deň: Miskolctapolca – Aggtelekikarszt - Jósvafö – Plešivec - 90 km
Po kúpeľnom relaxe predchádzajúceho dňa sa presunieme do prírodnej oblasti Aggtelekikarszt (UNESCO), známej krásnymi krasovými útvarmi a jaskyňami ležiacimi pri slovenských hraniciach vo výške do 500 m. Jósvafö je známe smaragdovým zeleným jazierkom Morské oko. Návšteva najznámejšieho jaskynného systému v Maďarsku s druhým najväčším stalagmitom na svete. Nocľah v Plešivci na Slovensku. (R)

7. deň: Plešivec – Lučenec – Halič – Zvolen – Bratislava – 335 km
Pokračovanie v ceste po slovenskom území so zastávkou v kaštieli Halič. Po prehliadke ďalej prejazd do Bratislavy. Návrat vo večerných hodinách.

Zmena programu a cien je vyhradená. CK KULTOUR nezodpovedá za presné ceny lístkov, nakoľko tieto sa môžu počas roka meniť.

Nástupné miesto: Bratislava, nástupište Q pri 3 vežiach na Bajkalskej ulici

Čas stretnutia: 8:00

Cena obsahuje:
- preprava autobusom slovenského prepravcu na celej trase
- 6x ubytovanie prevažne v 3* hoteloch v dvojposteľových izbách
- 6x raňajky (R)
- vstupy do pamätihodností
- služby slovenského sprievodcu

Cena neobsahuje:
- obedy a večere
- ochutnávku vína v Tokaji
- vstupy do kúpeľov
- cestovné a úrazové poistenie

Minimálny počet účastníkov: 15

Platba: IBAN SK60 0900 0000 0006 3481 7557 v Slovenskej sporiteľni


 

Ak máte k zájazdu nejaké otázky, kľudne nám ich napíšte: